Beseda o Číne

V piatok, 4. mája prišiel medzi nás synovec našej sociálnej pracovníčky – pán Martin, ktorý žije a pracuje v Číne. Rozprával nám o krajine rôzne zaujímavé veci – ako napríklad, že cesta tam trvá lietadlom 10 hodín a vlakom 1 týždeň. Hlavným mestom Číny je Peking. Najrozšírenejším jazykom je tam mandarínčina a platí sa menou – tzv. čínsky juan.

V Číne sa nachádza aj Čínsky múr. Jedlo je tam iné ako u nás – ich typickým jedlom je čína, ktorá sa jedáva paličkami.  Jedávajú aj kobylky, škorpióny, chobotnice a žabie stehienka. Jedlá sú ostré a pikantné, plné zvláštnych chutí. Z USA tam prišli aj gastronomické stánky tzv. rýchleho občerstvenia Mc Donald a pribúda tam obéznych ľudí.

Ľudia tam väčšinou prepravujú na bicykli alebo vlakom. Vlaky bývajú čisté. Keď prší, je tam veľa vody. Záchody tam majú v reštauráciách na taliansky spôsob.

Čína je veľmi husto osídlená krajina a majú tam veľa kultúrnych pamiatok. Prednášajúci nám hovoril, že sa tam rýchlo stavajú cesty, diaľnice, budovy a hotely. Ľudia tam dbajú o čistotu, poriadok a milujú zeleň. Je tam veľa lesov a na severe krajiny veľa hôr. Žijú tam pandy.  Je to krajina farieb, kvetov  a lotosov. Sú tam aj chudobné časti – tzv. provincie. Jedna časť Číny je horúca, kde teploty dosahujú aj +40°C a druhá zase studená s teplotami -40°C. Ľudia sa tam radi chodievajú opaľovať na pláž aj keď nevedia plávať.

Čína je obrovská a ďaleká krajina, kde sa svieti elektrickým prúdom aj cez noc. Ľudia tam radi cvičia bojové umenia a jógu. Darí sa tam akciám, peniazom a obchodu.

Pán Martin nám premietal aj pekné a zaujímavé fotky. Beseda sa mi veľmi páčila a pripravili sme si pre neho aj veľa otázok.  Na konci nášho stretnutia mu Maťo podaroval ako pozornosť sviečky. Ešte sme sa mu na konci besedy poďakovali a venovali mu náramok priateľstva. Tešíme sa, že prijal naše pozvanie a my mu prajeme ešte veľa pekných zážitkov:-)

Michal, Ivka a Janka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *